Новини

Ако промените бъдат приети: Закон надува цените на новите жилища с 20%

“Подготвени от служебното правителство промени в Закона за ДДС, които бяха огласени в празничната суматоха, може да направят жилищата още по-труднодостъпни. Предложението беше внесено в Народното събрание между Коледа и Нова година и може да предизвика нова силна вълна на поскъпване на недвижимите имоти в цялата страна, алармираха пред Марица брокери.
На практика промените предвиждат да се обложат допълнително с 20% всички жилища ново строителство, които излизат на вторичния пазар на имоти, заедно с прилежащите към тях терени. ДДС вече ще се дължи и при продажбите на земя за строеж – собственост на физически лица.

За целта финансовото министерство предлага всеки гражданин, който иска да продава жилище в нова сграда или какъвто и да е терен за строеж (урегулиран поземлен имот), преди това да се регистрира по Закона за ДДС и така да бъде задължен да преведе на хазната начисления косвен налог при сделката.

Като нова сграда се посочват сградите на етап груб строеж, както и тези, чийто Акт 16 е издаден преди по-малко от 5 години.

Предложенията за изменение на ЗДДС минаха по терлици в портала за обществени консултации, без публичност и обществен дебат, както обикновено се случва с важните нормативни изменения.
В момента, когато гражданин купува апартамент от строителя, той го купува с начислен ДДС, който строителят внася в бюджета. Според предлаганите промени, ако собственикът реши да продаде този апартамент в следващите 5 години, той отново ще трябва да начисли 20% ДДС върху стойността на продажбата, но няма да има право на данъчен кредит за предните 20%, които е платил на строителя.
В момента на регистрация по ДДС при сделки с имоти ново строителство подлежат само тези физически лица, които в рамките на една година продават 3 или повече имота.
С готвената промяна държавата се опитва да затвори вратички в закона, с които се заобикаля облагането на ДДС при ново строителство. Например предприемачи често прехвърлят собствеността върху новопостроени жилища на частни лица, които след това ги продават без данъчни задължения. Новият закон цели да прекрати тази практика, като гарантира, че всички сделки с нови имоти ще бъдат обложени по един и същ начин.

В крайна сметка обаче, ще пострадат всички бъдещи купувачи, които ще платят доста по-скъпо избраното от тях жилище, коментират строителни предприемачи и имотни експерти.
Това неизбежно ще доведе до увеличение на цените на имотите поне с 20%, колкото е ДДС-то, коментира пред Марица Люба Просеникова, консултант и лицензиран оценител в Имотека. Продавачите вероятно ще включат тези 20% в крайната цена, за да компенсират загубите си. Също така ще доведе до по-ниско търсене на нови жилища. Купувачите, особено тези, които разчитат на ипотечни кредити, ще изпитат трудности при финансирането на по-високите цени, допълва брокерката. Тя допуска, че ако поправката бъде приета, това ще насочи интереса към по-стари имоти и така жилищата в сгради на повече от 5 години могат да станат по-привлекателни, тъй като няма да подлежат на облагане с ДДС.

За да избегнат това плащане, не е изключено и много от офертите временно да бъдат изтеглени от пазара, за да се изчака да мине 5-годишният срок от Акт 16. Според Просеникова приемането на този законопроект е напълно възможно, тъй като той идва на базата на европейска директива и в много страни от ЕС вече действа. Така че въпрос на време е това да се случи и у нас. Експерти обаче твърдят, че с готвените промени МФ и НАП, вместо да се опитват да съберат данъците от строителните компании, ще ударят по джоба гражданите.

Ще поскъпнат и селските къщи
Ако новите разпоредби за регистрация по ДДС при сделките с имоти бъдат гласувани в този си вид, ще засегнат и сделките между физически лица с градски и селски къщи с прилежащите дворове, които също ще трябва да се облагат с ДДС, и съответно ще поскъпнат с 20%.

Най-потърпевши ще бъдат младите семейства
Готвените промени в Закона за ДДС вече предизвикаха гневни реакции от Националната асоциация на строителните предприемачи. Сред техните аргументи е, че на практика достъпът до първо жилище за младите семейства ще стани силно ограничен – новите жилища ще се концентрират в ръцете на големи фондове и банки, които ще ги отдават под наем, вместо да ги продават. Това пък ще срине достъпността на жилища, сивата икономика ще просперира на вторичния пазар, банковият сектор ще претърпи преки загуби и ще отговори с изменения на лихвената и кредитната политика, общините – също, защото постъпленията от местния данък ще паднат поради намалели сделки.”,